sobota, 30 marca 2013

Wielkanoc - Ostern - Пасха

Przed nami najstarsze i najważniejsze święto chrześcijańskie. Z tej okazji wszystkim moim czytelnikom - starym, nowym, stałym i okazjonalnym:

czwartek, 28 marca 2013

Czwórka - moja szkoła

    Przy ul. Warszawskiej znajduje się malowniczo położony budynek szkolny. Wzniesiony został w tzw. w stylu funkcjonalizmu w latach 1930 -1931. Dwupiętrowy, nakryty czterospadowym dachem, z wertykalnym, przeszklonym ryzalitem. Na szczycie frontonu umieszczono zegar, spełniający funkcje estetyczne i praktyczne. O jakim budynku mowa?

niedziela, 24 marca 2013

23 marca - Dzień meteorologii

     Dzisiejsze prognozy pogody przygotowywane są w dużym stopniu na podstawie bardzo zaawansowanych technik, jednak wciąż wykorzystuje się również metody tradycyjne. Od drugiej połowy XIX wieku regularnie także prowadzone są pomiary temperatury w różnych miejscach świata. Dziś prognozy pogody są integralną częścią naszego życia. 23 marca obchodzony jest jako Światowy Dzień Meteorologii, święto upamiętniające wejście w życie konwencji o utworzeniu Światowej Organizacji Meteorologicznej (WMO) w 1950 roku.

poniedziałek, 18 marca 2013

Miłosna - najpiękniejsze miejsce w Kwidzynie

    Miłosna przed wojną nosiła nazwę Liebenthal. Nie leżała także w granicach administracyjnych Kwidzyna. Stanowiła osobne przedmieście miasta, na trasie w kierunku Grudziądza. Dzisiejsza nazwa ogranicza się właściwie do terenów, na których leży zabytkowy kompleks stadniny koni, wcześniej jednak przedmieścia te ciągnęły się już od miejsca, w których wybudowano miejskie wodociągi (obecne Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji). W pierwszych wzmiankach, pochodzących z okresu średniowiecza, ta osada wymieniana jest jako miejskie pastwiska, użytkowane przez biskupa pomezańskiego i miasto, następnie jako folwark miejski.

czwartek, 14 marca 2013

Procesje Bożego Ciała

    Habemus Papam! Dziś wybrano nowego papieża. W zasadzie, to wczoraj, bo właśnie wybiła północ.  Stąd postanowiłam wybrać jakiś kwidzyński "wątek kościelny". Wybrałam Boże Ciało, gdyż jest to jedno z ważniejszych świąt katolickich. Przypada w czwartek pomiędzy 21 maja a 24 czerwca. W Polsce najwcześniej wprowadzono je w Krakowie i diecezji krakowskiej – w 1320 roku. Od XV wieku włączono do obchodów uroczystą procesję z Eucharystią z kościołów do czterech ołtarzy. Ołtarze były przybrane zielenią, a ustawiano je na terenie parafii. Odczytywano przy nich fragmenty z czterech Ewangelii i udzielano wiernym błogosławieństwa Przenajświętszego Sakramentu...

poniedziałek, 11 marca 2013

Z czego słynie Kwidzyn? Z groszku...

    Obecne Zakłady Przetwórstwa Owocowo- Warzywnego powstały w 1945 roku na bazie poniemieckiej fabryki konserw o nazwie "Ostkonserwenfabrik Marienwerder Gmbh". Fabryka ta została wybudowana w ramach planu gospodarczego "Ostpreussenplan". Budowie towarzyszyła silna propaganda na cześć aktualnej polityki Adolfa Hitlera, która głosiła szybką odbudowę gospodarczą Niemiec po traktacie wersalskim.

środa, 6 marca 2013

Pokłosie "Pokłosia"

    Właśnie rozpoczął się przegląd kina polskiego, organizowany przez DKF "Powiększenie". Sześć znakomitych filmów polskich, wyemitowanych w kwidzyńskim kinie przez trzy dni. W poniedziałek obejrzałam dwie produkcje: "Obławę" oraz "Pokłosie". Nie będę tutaj dokonywać ani oceny historycznej, ani recenzji. Jednak po obejrzeniu "Pokłosia" uznałam, iż można do tematyki tego filmu "dorzucić" kilka kwidzyńskich groszy...

sobota, 2 marca 2013

Rada miejska w średniowieczu

    Kwidzyńskie tradycje samorządowe sięgają średniowiecza. Już w 1287 roku istniała Rada – organ samorządu ustawodawczego i administracyjnego wybierany w Kwidzynie bezpośrednio przez ogół pełnoprawnych obywateli. Podstawowe jednak informacje o ustroju miasta pochodzą dopiero z przywileju z 1336 roku.