wtorek, 28 maja 2013

Regionalizm na Powiślu

    O regionalizmie zaczęto mówić dopiero u schyłku XIX wieku we Francji, raczej w kontekście prowincjonalizmu i nacjonalizmu. Dziś regionalizm akcentuje przede wszystkim odrębność kulturową. O regionalizmie w kulturze polskiej na Powiślu można raczej mówić dopiero po 1945 roku. Zarówno nasze miasto, jak i większość ziem powiatu kwidzyńskiego w swoich dziejach leżała na terenie państwa niemieckiego. Niemieckie tradycje społeczno – regionalne były w naszym regionie bogate, ale nie było ich kontynuacji po 1945 roku.

poniedziałek, 20 maja 2013

20 maja 1945 roku otwarto Szkołę Podstawową nr 1

    Dokładnie sześćdziesiąt osiem lat temu Kwidzyn zmagał się z porządkowaniem różnych spraw po dopiero co zakończonej wojnie światowej. W mieście stacjonowali Rosjanie, panował ogólny bałagan, a polska władza dopiero budowała swoje struktury.

wtorek, 14 maja 2013

Dyliżans w Kwidzynie

    W 1973 roku cała Polska, a chyba nawet cały świat, obchodzili 500 lecie urodzin Mikołaja Kopernika. Z tej okazji szkoły, organizacje i różne instytucje przygotowywały liczne imprezy, mające uczcić pamięć wielkiego astronoma. Poczta uczciła ten rok poprzez przesłanie przesyłek listowych pocztą dyliżansową oraz pocztą balonową. Poczta dyliżansowa kursowała „Szlakiem Kopernika” z Olsztyna do Krakowa. Jedną ze stacji pośrednich był Kwidzyn, do którego dyliżans zawitał 19 maja 1973 roku.

czwartek, 9 maja 2013

Stare nowe stare miasto

    Pod koniec lat pięćdziesiątych teren starego miasta Kwidzyna, poza nielicznymi zachowanymi domami przy ulicy Targowej, zionął pustką. Stare, wypalone mury domów zostały rozebrane, cegły po części wywiezione, po części wykorzystane w innych celach budowlanych. Miejscami zalegał jeszcze niewywieziony gruz, powoli porastający chwastami. W tym samym czasie dał o sobie znać dotkliwy brak mieszkań dla przesiedleńców, repatriantów i nowych osadników.

niedziela, 5 maja 2013

Skąd na Bawarii symbole naszego miasta?

    Heimatkreis Marienwerder to nie tylko działalność w Celle. Jak wspomniałam w poprzednim poście, co dwa lata odbywa się zjazd wszystkich członków tej organizacji. Ale nie jest to jedyne stałe miejsce spotkań byłych mieszkańców Marienwerder. Jest jeszcze jedna miejscowość, która regularnie podejmuje wszystkich, którzy mieszkali lub urodzili się w naszym mieście. To niewielka miejscowość Hammer w Bawarii.

środa, 1 maja 2013

Heimatkreis Marienwerder - co to takiego?

    W 1945 roku, o czym chyba każdy kwidzyniak wie - nastąpiła wymiana demograficzna mieszkańców. Tak to się "ładnie" określa dziś w historiografii. Mieszkańcy, którzy od pokoleń mieszkali w Marienwerder, budowali je, unowocześniali, po prostu wiedli zwyczajne życie - musieli opuścić swoje domy. Najpierw w następstwie rozkazu ewakuacji w styczniu 1945 roku, potem już na zawsze w wyniku prowadzonej polityki wysiedlania za Odrę.