poniedziałek, 31 marca 2014

Dokument erekcyjny Związku Pruskiego


    Kwidzyn, 14 marca 1440. Rycerstwo miasta Prus Krzyżackich zakłada związek dla obrony przed uciskiem. Zachowały się do wojny dwa oryginały tekstu aktu Związku Pruskiego z dnia 14 marca 1440 roku w archiwum elbląskim i toruńskim, z których drugi ocalał.*

piątek, 21 marca 2014

Niespokojna polityka...

    Trochę pod wpływem wydarzeń na Ukrainie, trochę pod wpływem różnych politycznych ruchów Rosji, trochę wreszcie dlatego, że forma "przeszukiwania starych gazet" spotkała się z ciepłym przyjęciem czytelników postanowiłam ponownie zajrzeć do Gazety Olsztyńskiej.

środa, 12 marca 2014

Kronika kryminalna - dobra lektura dla poszukiwaczy historii

    Każda gazeta, aby odnieść sukces, musi tworzyć swoje treści w taki sposób, aby odpowiedzieć na różnego rodzaju pasje swoich czytelników. Na łamach czasopisma zawsze wykorzystywano też takie tematy, które czytają chętnie wszyscy, bez względu na zainteresowania. Jednym ze "sposobów" jest umieszczanie w codziennej prasie artykułów z serii kronika kryminalna. Zajrzałam ostatnio ponownie do "Gazety Olsztyńskiej", żeby przyjrzeć się, jakiego rodzaju treści z serii "zabili go i uciekł" zamieszczano w pierwszej połowie XX wieku.

wtorek, 4 marca 2014

Dom Matysiaków

    Wszyscy wiemy o tym, że w 1945 roku Kwidzyn zmienił swoje architektoniczne oblicze. Miasto, niezniszczone, bez walki, zostało zajęte przez wojska Armii Czerwonej. Czerwonoarmiści, przyzwyczajeni na wojnie do bezkarności, doprowadzili miasto do stanu ruiny. Zapewne początek dewastacji Kwidzyna rozpoczęły jeszcze niektóre oddziały frontowe w pierwszych tygodniach po wejściu do prawie pustego miasta. Największą tragedią było spalenie centralnej części niemieckiego Marienwerder wraz z pięknym ratuszem.