niedziela, 17 sierpnia 2014

Bohaterski nuncjusz

    Przewodniczący Międzysojuszniczej Komisji Plebiscytowej Angelo Pavia otrzymawszy zawiadomienie o przyjeździe nuncjusza, pośpieszył natychmiast przywitać wysokiego dostojnika. Pisała Gazeta Gdańska w czerwcu 1920 roku. Tak - Achille Ratti, późniejszy papież Pius XI był w Kwidzynie.
    Wspomniałam o tym zdarzeniu nie bez przypadku. Właśnie obchodziliśmy Święto Wojska Polskiego oraz kolejną rocznicę bitwy warszawskiej. Co ma z tym wspólnego Pius XI? Z mojego punktu widzenia jest jednym z ważniejszych bohaterów tamtych wydarzeń. Przyjechał do Warszawy w kwietniu 1918 roku jako wizytator apostolski mianowany przez papieża Benedykta XV, jak pokazała historia - przez swojego poprzednika w poczcie głów kościoła katolickiego. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości został pierwszym nuncjuszem apostolskim w naszym kraju. Podczas bitwy warszawskiej w 1920 roku pozostał w Warszawie jako jeden z dwóch (obok przedstawiciela Turcji) przedstawicieli dyplomatycznych obcego państwa. Oceniony przez niektórych jako bohaterski nuncjusz, który nie opuścił Warszawy, wtedy gdy niektórzy przedstawiciele rządu zostali już ewakuowani i udali się do Poznania w obawie przed bolszewikami.


    Odnalazłam w sieci ciekawą informację, że już jako Pius XI nadal utrzymywał z Polską bliskie kontakty: w 1925 r. zawarł konkordat, a w 1938 r. dokonał kanonizacji bł. Andrzeja Boboli. Podobno też z jego polecenia w Grotach Watykańskich znajduje się kaplica Matki Boskiej Częstochowskiej, a na ścianach kaplicy papieskiej w Castel Gandolfo, letniej rezydencji papieży, umieszczono sceny z dziejów Polski, m.in. malowidło przedstawiające bitwę warszawską.

    O pobycie Achille Ratti pisałam już wcześniej, a wpis odnajdziesz tu: http://justynaliguz.blogspot.com/2013/08/achille-ratti-papiez-ktory-odwiedzi.html. 
Poniżej kilka ciekawych notatek prasowych, pozbieranych z gazet z lat dwudziestych, oczywiście pochodzących z nieocenionych bibliotek cyfrowych. Miłej lektury!


Portret papieża, który ukazał się w Gazecie Olsztyńskiej
Notatka z porannego wydania gazety "Czas" z czerwca 1920 roku

"Gazeta Polska" z marca 1920

"Gazeta Polska" z lutego 1922 roku
"Gazeta Polska" z lutego 1929roku

2 komentarze:

 1. Czy to prwad że także papież Benedykt VI jak był kardynalem tez był w Kwidzynie?

  OdpowiedzUsuń
 2. Witam, odsyłam do lektury moich poprzednich wpisów:
  część 1 - http://justynaliguz.blogspot.com/2012/12/joseph-ratzinger-w-kwidzynie-cz1.html
  część 2 - http://justynaliguz.blogspot.com/2012/12/joseph-ratzinger-w-kwidzynie-cz2.html
  część 3 - http://justynaliguz.blogspot.com/2013/01/joseph-ratzinger-w-kwidzynie-cz3.html
  Są to moje rozważania na ten temat :) Pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń