czwartek, 12 czerwca 2014

Okazja, której nie wolno pominąć. Drugiej takiej nie będzie...

    Jeszcze nie tak dawno wydawało się, że się nie uda. Pracowaliśmy nad tym w zasadzie dwa lata. Pierwsza była inicjatywa Klubu Małej Ojczyzny Kwidzyńskiej, którego przewodnicząca kapituły Krystyna Gromek zaproponowała, aby zająć się tym tematem.
    W szerszy sposób kwestia jakichkolwiek działań została omówiona na spotkaniu Klubu w 2011 roku (relację z tego spotkania można znaleźć w internecie). Od ubiegłego roku - rozpatrując różne możliwości promocji i działań - Klub Małej Ojczyzny Kwidzyńskiej zaproponował zorganizowanie kilku konkretnych przedsięwzięć nawiązujących do wydarzeń z 1440 roku. To w tym roku zawarty został w Kwidzynie Związek Pruski. Sam temat ostatnio częściej "przewijał się" w prasie, a nawet pośród interpelacji radnych Rady Miejskiej.
    Jedną z propozycji była próba ściągnięcia do Kwidzyna oryginału dokumentu i pokazania go szerokiej publiczności nie tylko z naszego miasta. Oryginał dokumentu zachował się bowiem i znajduje się w zbiorach Archiwum Państwowego w Toruniu. Akt wykonany został na pergaminie, a więc materiale sporządzonym ze specjalnie wyprawionej skóry. Proces przygotowania pergaminu był żmudny i czasochłonny, zanim skóra stała się miękka, elastyczna i biała. Pergamin przede wszystkim był trwalszy, gładszy i jaśniejszy od papirusu, stanowiąc także jeden z najdroższych materiałów piśmienniczych, stosowanych tylko do ksiąg i ważniejszych dokumentów.
    Na dokumencie z 1440 roku przywieszone zostały na paseczkach pergaminowych pieczęcie, które wówczas były głównym środkiem uwierzytelniania dokumentów. Na pieczęciach znajdowały się herby rodowe, rycerskie, albo herby miast. Akt 1440 roku opieczętowało 53 przedstawicieli rycerstwa i 19 miast. Pieczęcie są koloru zielonego, co również nie było przypadkowe. Ponieważ ówczesne pieczęcie były dość ciężkie, by wzmocnić pergamin, zaginano dolną krawędź dokumentu, tworząc zakładkę, tzw. plikę. Następnie przewlekano wiązadła przez wycięte w zakładce otwory  i mocowano je za pomocą pętli tak, by końce zwisały ku dołowi. Dopiero do takiego paska mocowana była pieczęć. W akcie Związku Pruskiego pieczęcie były wykonane z wosku pszczelego, gdzie zewnętrzną część stanowiła miseczka, wypełniona zielonym, przygotowanym według specjalnych recept barwionym woskiem.

    Z pełną satysfakcją mogę powiedzieć: udało się! Oryginalny dokument z 1440 roku na jeden dzień "powróci" do Kwidzyna! To naprawdę nie lada gratka dla miłośników historii, historii miasta, kolekcjonerów. Proszę: przekażcie tę wiadomość gdzie tylko możecie. 21 czerwca w godz. 10.30 - 16.00 - w Muzeum Zamkowym w Kwidzynie zostanie pokazany dokument zawarcia Związku Pruskiego w 1440 roku. 
    W dzisiejszych czasach coraz trudniej uzyskać zgodę na prezentacje oryginału, a same przepisy są bardzo rygorystyczne. W Kwidzynie udało się. Dlatego zachęcam wszystkich do odwiedzenia w tym dniu naszego zamku. Sam dokument jest piękny. Ręcznie pisany, z większością zachowanych pieczęci. No i ma ponad pół tysiąca lat....!
  


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz