Habemus Papam! Dziś wybrano nowego papieża. W zasadzie, to wczoraj, bo właśnie wybiła północ. Stąd postanowiłam wybrać jakiś kwidzyński "wątek kościelny". Wybrałam Boże Ciało, gdyż jest to jedno z ważniejszych świąt katolickich. Przypada w czwartek pomiędzy 21 maja a 24 czerwca. W Polsce najwcześniej wprowadzono je w Krakowie i diecezji krakowskiej – w 1320 roku. Od XV wieku włączono do obchodów uroczystą procesję z Eucharystią z kościołów do czterech ołtarzy. Ołtarze były przybrane zielenią, a ustawiano je na terenie parafii. Odczytywano przy nich fragmenty z czterech Ewangelii i udzielano wiernym błogosławieństwa Przenajświętszego Sakramentu...
W Kwidzynie pierwsza procesja Bożego Ciała po II wojnie światowej przeszła w 1946 roku. Od samego początku uroczystości te obchodzone były wspólnie przez Franciszkanów w Katedrze oraz kościół parafialny pw. św. Trójcy. W latach 1948-1949 stosunek władz do Kościoła zaczął się radykalnie pogarszać. Mimo coraz silniejszych ataków, jeszcze w okresie 1948-1950 udało się zorganizować procesję w Kwidzynie. W 1950 roku przewodniczący Powiatowej Rady Narodowej nie chciał już zezwolić na obchody, ale tym razem po twardych negocjacjach księży władze uległy. Uroczystość celebrował ks. Rudnicki, choć ludzi przyszło niezbyt wielu. W 1951 roku władze kategorycznie już zakazały procesji na terenie miasta.
Nastąpił bardzo smutny okres, krępujący działalność kościelną. Za wszelkie próby organizacji życia religijnego Lutosław Pieprzycki - gwardian Katedry był pociągany do odpowiedzialności, a za kazania kościelne monitowany, usunięto także religię ze szkół i zabroniono posługi kapłaństwa w kwidzyńskim szpitalu. Z różnych powodów księża przebywali także w areszcie. Aresztowano O. Włodzisława Neterowicza na podstawie fałszywego donosu, w więzieniu przebywał też brat Kasjusz, którego podejrzewano o działalność w nielegalnych organizacjach. Areszt sięgnął także ks. Smarzycha z kościoła parafialnego św. Trójcy. Opisując bardzo krótko ten smutny okres działalności Katedry Lutosław Pieprzycki zrobił dopisek: "Jednak na śmierć Stalina dzwony Katedry nie dzwoniły..."
Możliwość pełnego obchodzenia świąt Bożego Ciała przywrócono po 1953 roku. Procesje w Kwidzynie ponownie organizowano wspólnie z parafią św. Trójcy. Naprzemiennie procesja wyruszała albo z Katedry, albo z parafii św. Trójcy. Zmieniały się lokalizacje czterech ołtarzy, jednak rokrocznie wierni "wędrowali" w obrębie ulic Targowej i Batalionów Chłopskich oraz wokół obu kościołów. W latach sześćdziesiątych w procesjach brało już udział bardzo wielu wiernych.
Zwyczaj wspólnej procesji dwóch kościołów, a w latach siedemdziesiątych dwóch parafii przetrwał aż do momentu, w którym w Kwidzynie powstała nowa parafia Miłosierdzia Bożego. Wtedy wierni "podzielili się" i procesje odbywały się w mieście i za torami. Z dawnych czasów zachowało się wiele ciekawych fotografii z uroczystości Bożego Ciała w Kwidzynie. Czy macie także podobne, w swoich rodzinnych zbiorach?
|
Procesja Bożego Ciała, wtedy ul. Parkowa, dziś Katedralna, poł. lat sześćdziesiątych XX wieku. |
|
Procesja Bożego Ciała, ul. Batalionów Chłopskich, przed wejściem do św. Trójcy, 1968 rok |
|
Procesja Bożego Ciała, ul. Batalionów Chłopskich, przed wejściem do św. Trójcy, 1968 rok |
|
Procesja Bożego Ciała, ul. Batalionów Chłopskich, koniec lat sześćdziesiątych lub pocz. siedemdziesiątych XX w. |
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz